Informacje o dostępności oraz zamówienia - tel.: 692 308 776

Sklep stacjonarny: Kraków, pl. Wszystkich Świętych 9

Otwarty: poniedziałek-piątek 11-18:50

 • Wpisz minimum 3 litery
 • Nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze…

  - J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

  ← Wróć

  100 POLSKICH BITEW na lądzie, morzu i w powietrzu

  Batalie, bitwy i potyczki, które zmieniały bieg ojczystej historii.

  Od przedchrześcijańskiego Wogatisburga do Ghazni w XXI w.

  Ponad 100 bitew, ponad 100 map i planów, ponad 700 zdjęć i ilustracji.

  Nowatorska książka dr. Krzysztofa Jabłonki pokazuje na mapach procesy historyczne i polityczne, które inne książki tylko starają się opisać. Bez wątpienia niniejszą pozycję śmiało można nazwać „telewizją na papierze". Autor wykazuje proste korelacje pomiędzy podskórnymi procesami, często niewidocznymi dla przeciętnego odbiorcy, a zjawiskami w skali makro.

  Co nazywamy bitwą polską?

  1. Gdy bitwa toczona jest przez Polaków i na terytorium polskim. A więc choćby klasyczna bitwa pod Grunwaldem.

  2. Gdy Polacy stanowią część sił sojuszniczych, rozgrywających daną batalię i to poza Polską, np. bitwa pod Wiedniem czy bitwa o Monte Cassino.

  3. Gdy bitwa nie jest w pełni „polska”, ale uczestniczyli w niej Polacy lub choćby Słowianie: bitwa na Lechowym Polu w 955 r czy też bitwa pod Borodino w Rosji czy Temeszwarem w Banacie, w dzisiejszej Rumunii.

  4. Gdy udział Polaków jest znikomy, np. walczyli w obcych mundurach, ale toczyła się na ziemiach polskich i Polska jest gospodarzem pozostałego po niej pola bitwy np. pod Tannenbergiem z sierpnia 1914 r., czy Kunensdorfem/Kunowicami z 1759 r.

  Zapis polskich triumfów i wielkich klęsk. Polskie Termopile i wiekopomne zwycięstwa; jak bitwa pod Hodowem, w której 400 husarzy i pancernych oparło się ponad stukrotnie większym siłom tatarskim i Kircholm, pod którym wojsko polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły ponad trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką pod dowództwem Karola Sudermańskiego.

  Wiktorie ratujące Europę – jak bitwy pod Legnicą, Chocimiem, pod Wiedniem i bitwa Warszawska, bitwy bratobójcze – jak pod Mątwami w 1666 r i słynne bitwy w cudzej służbie – jak Somosierra.

  Kanon bitew polskich.

  (opis wydawcy)

  Szczegółowe informacje
  Wydawca
  Rok wydania
  2021
  Okładka
  Twarda
  Format
  20.5cm x 28.5cm
  Stron
  464
  ISBN
  9788366814035
  Cena
  119,90 PLN
  Księgarnia Zbroja 2023