Informacje o dostępności oraz zamówienia: tel.  692 308 776

Sklep stacjonarny: Kraków, pl. Wszystkich Świętych 9

Otwarty: poniedziałek-piątek 11-18:50

 • Wpisz minimum 3 litery
 • Nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze…

  - J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

  ← Wróć

  POLITYKA ZAGRANICZNA REPUBLIKI CHIŃSKIEJ 1911-1949

  Państwo chińskie, jeszcze pod koniec XVIII w. uważające się za supermocarstwo,w wiek XX wkroczyło jako organizm słaby i nawet oficjalnie pozbawiony wielu atrybutów suwerenności. Ogłoszona w 1911 r. Republika Chińska rychło stanęła w ogniu walk wewnętrznych. Jednakże znakomita ekipa apolitycznych,wykształconych na europejskich i amerykańskich uczelniach dyplomatów potrafiła wyzyskać skądinąd ulotne koniunktury międzynarodowe. Zdołano pozyskać zagraniczną pomoc w trakcie rozpoczętego w 1937 r., stanowiącego straszliwy egzamin, najazdu japońskiego, a w 1943 r. przywódca Republiki Czang Kaj-szek uznany został przez Churchilla, Roosevelta i Stalina za nominalnie równego im szefa supermocarstwa. Krótko potem wojna domowa, wygrana przez komunistów chińskich dzięki pomocy Moskwy, zmiotła Republikę z kontynentu Azji, ograniczając ją do wyspy Tajwan.Jakub Polit, pisząc swą nową pracę, podjął się zadania pionierskiego na polskim rynku wydawniczym, a na dodatek niezwykle trudnego. Od obalenia monarchii do 1927 r. Państwo Środka tylko teoretycznie miało rząd centralny, który odpowiadał za politykę zagraniczną. W rzeczywistości Kuomintang, od tegoż 1927 r. dominująca siła polityczna Chin, już znacznie wcześniej dysponował swymi własnymi kadrami odpowiadającymi za relacje z zagranicą. Autor z dużą zręcznością wybrnął z tej pozornej gmatwaniny i przedstawił jasny i spójny wykład, dowodzący niespodziewanego kunsztu chińskiej dyplomacji, która, mimo różnic politycznych, potrafiła działać wspólnie dla zagwarantowania żywotnych interesów swego kraju. (…) Po raz kolejny Polit dowodzi, iż jest najwybitniejszym polskim historykiem zajmującym się tematyką dalekowschodnią. (prof. Jakub Wojtkowiak)

  Jakub Polit (ur. 1968) – historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownikZakładu Historii Powszechnej Najnowszej UJ. Jego zainteresowania badawczedotyczą historii XX w. ze szczególnym uwzględnieniem Dalekiego Wschodu.Współautor podręczników akademickich, Najnowsza historia świata t. 1-3 (od 1997 dziewięć wydań; nagroda rektora UJ) oraz Historia polityczna świata w Xx wieku,t. 1-2 (2003; nagroda wydawnicza).

  (opis wydawcy)

  Szczegółowe informacje
  Wydawca
  Rok wydania
  2023
  Okładka
  Twarda
  Format
  14.8cm x 21cm
  Stron
  600
  ISBN
  9788365350848
  Cena
  112,00 PLN
  Księgarnia Zbroja 2024