Księgarnia Zbroja

Informacje o dostępności oraz zamówienia: tel. 692 308 776

Sklep stacjonarny: Kraków, pl. Wszystkich Świętych 9

Otwarty: poniedziałek-piątek 11-18:50

Wpisz minimum 3 litery

Nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze…

- J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

← Wróć

BOŻY PYŁ CODZIENNOŚCI

Boży pył to zbiór tekstów publicystycznych Witolda Gadowskiego komentujących bieżące wydarzenia zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Autor w swoim charakterystycznym – niepokornym, pełnym krytyki wobec mitów współczesności – stylu analizuje teraźniejszość przez pryzmat kontekstów historycznych, filozoficznych i naukowych, jak i przez pryzmat doświadczeń wynikających ze spotkań z fascynującymi ludźmi, których miał okazję poznać na swojej dziennikarskiej i artystycznej drodze.

Wydaje się, że właśnie owo doświadczenie spotkania z drugim człowiekiem jest dla Witolda

Gadowskiego najważniejsze. Stosuje on swoistą – „podwójną” – metodę majeutyczną – stara się wydobyć prawdę, mądrość, światło z ludzi spotkanych na swojej drodze i przelać te doświadczenia na słowo pisane. Z drugiej zaś strony, Gadowski prowokuje czytelnika do myślenia i pomaga nam odkrywać, że pewne uniwersalne prawdy, każdy z nas ma już zapisane w sobie( a przynajmniej ma w sobie potencjał do odkrywania prawdy – zwany logicznym myśleniem).

Otaczającą nas rzeczywistość autor stara się analizować aksjologicznie (pod względem wartości)

i teleologicznie (przez pryzmat celu) – czyli przez pryzmaty tak bardzo potrzebne w publicystyce, a tak

często zastępowane dziś postmodernistycznym bełkotem- gdzie liczy się to co przyjemne, łatwe, „modne”.

Witold Gadowski stara się rozbijać wysokie mury poprawności politycznej by oglądać i opisywać świat takim, jaki jest naprawdę – z całym jego trudem i cierpieniem, dobrem i pięknem.”

(opis wydawcy)

Szczegółowe informacje
Wydawca
Rok wydania
2019
Okładka
Miękka
Format
14.5cm x 20.5cm
Stron
368
ISBN
9788395303722
Cena
50,00 PLN