Informacje o dostępności oraz zamówienia: tel.  692 308 776

Sklep stacjonarny: Kraków, pl. Wszystkich Świętych 9

Otwarty: poniedziałek-piątek 11-18:50

  • Wpisz minimum 3 litery
  • Nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze…

    - J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

    ← Wróć

    SAMOTNOŚĆ STRATEGICZNA POLSKI

    Samotność strategiczna nie oznacza braku wiary w system sojuszniczy, w którym uczestniczy Polska. Państwa o naszym potencjale, muszą kształtować samodzielnie otaczającą nas przestrzeń, w tym przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa. Musimy stabilizować sytuację zgodnie z polskim, strategicznym planem wielkiej gry.

    Czy to oznacza porzucenie sojuszników? Wręcz przeciwnie. Samotność strategiczną należy rozumieć raczej jako konieczność przeprowadzenia własnego, polskiego rachunku strategicznego. Rachunek ten trzeba prowadzić w samotności, wychodząc z założenia, że nie wszystkie nasze interesy pokrywają się z interesami naszych sprzymierzeńców.

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie może proponować rozluźnienia więzów z NATO, Stanami Zjednoczonymi czy Unią Europejską, ale równie nieroztropne jest oczekiwanie, że inni rozwiążą za nas nasze dylematy strategiczne. Nasz układ sojuszniczy ewoluuje, zmieniają się oceny sytuacji i znaczenie poszczególnych państw. Nawet jeśli wszyscy maszerujemy w jednym kierunku, to nie w tym samym tempie.

    Nawet zakładając, że Paryż czy Berlin bez wahania i zbędnej zwłoki postanowią wywiązać się z przyjętych zobowiązań sojuszniczych, to pojawia się kwestia ich zdolności. Z wojskowego punktu widzenia będziemy zdani jedynie na siebie, naszych sojuszników regionalnych i na Stany Zjednoczone.

    Wojnę będziemy musieli przez długi czas toczyć w samotności

    W swojej najnowszej książce pt. „Samotność strategiczna Polski” Marek Budzisz skrupulatnie i rzeczowo dokonuje prezentacji polskiego systemu bezpieczeństwa. Czy wobec zagrożenia Polska będzie w stanie samodzielnie się obronić, czy jednak jedyną szansą na obronę kraju będzie pomoc sprzymierzeńców? Książka „Samotność strategiczna Polski” Marka Budzisza wskazuje realne możliwości wynikające z podjętych sojuszów. Autor uświadamia również z jakimi zagrożeniami może mierzyć się współcześnie społeczeństwo.

    (opis wydawcy)

    Szczegółowe informacje
    Wydawca
    Rok wydania
    2023
    Okładka
    Miękka
    Format
    15.5cm x 23cm
    Stron
    400
    ISBN
    9788366814387
    Cena
    79,90 PLN
    Księgarnia Zbroja 2024