Informacje o dostępności oraz zamówienia: tel.  692 308 776

Sklep stacjonarny: Kraków, pl. Wszystkich Świętych 9

Otwarty: poniedziałek-piątek 11-18:50

 • Wpisz minimum 3 litery
 • Nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze…

  - J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

  ← Wróć

  ŻYDZI I POLACY 1918-1955 Współistnienie – Zagłada – Komunizm

  W książce Żydzi i Polacy 1918-1955 Współistnienie – Zagłada – Komunizm profesorMarek Chodakiewicz ukazuje Czytelnikowi relacje żydowsko-polskie na przestrzeniprawie czterdziestu lat.

  Jest to kronika wydarzeń, poddawanych przez Autora szczegółowej, naukowejanalizie. Chodakiewicz nie zgadza się na spotykane wśród Polaków utożsamianiewszystkich Żydów z tzw. żydokomuną. Jednocześnie skutecznie podważa tezęniektórych żydowskich środowisk o polskiej współodpowiedzialności zaeksterminację ich narodu w czasie ostatniej wojny. Widzi obie nacje: polską iżydowską, jako dwa zbiory konkretnych osób, które są krzywdzone przez każdąpróbę formułowania na ich temat negatywnych uogólnień.

  Powinniśmy odróżniać społeczeństwo żydowskie od wszystkich komunistów w ogóle,a szczególnie od komunistów żydowskiego pochodzenia. Z drugiej zaś strony,powinniśmy przestać porównywać „polski antysemityzm” do „hitleryzmu”.

  Marek Chodakiewicz - ze wstępu

  Książka Żydzi i Polacy 1918-1955 Współistnienie – Zagłada – Komunizm jestpionierska. Do momentu jej pierwszej publikacji w świecie naukowym niefunkcjonowała rzetelna analiza relacji żydowsko-polskich przed wojną, w czasiewojny i po niej.

  Z samych przypisów wynika, jak gigantycznego wysiłku intelektualnego Autordokonał, prowadząc kwerendę w kilkunastu archiwach w USA i w Polsce - orazzapoznając się z setkami pozycji literatury przedmiotu.

  Naturalizm książki jest wstrząsający dla czytelnika. Dzieło Chodakiewicza z naukowąuczciwością odkrywa przed Czytelnikiem te karty z historii wspólnej Żydów i Polaków,o których jedni i drudzy chcieliby zapomnieć i usunąć z przestrzeni publicznej.Książka stanowi z tego powodu wyjątkowo rzetelny przyczynek do wolnego odpojednawczej hipokryzji, autentycznego porozumienia między naszymi narodami.

  (opis wydawcy)

  Szczegółowe informacje
  Wydawca
  Rok wydania
  2023
  Okładka
  Miękka
  Format
  16.5cm x 24cm
  Stron
  664
  ISBN
  9788380799165
  Cena
  79,90 PLN
  Księgarnia Zbroja 2024